Ile godzin przed ekranem dla kilkulatka i nastolatka?
Ile godzin przed ekranem dla kilkulatka i nastolatka?
Ograniczaj dziecku czas przed ekranem. Oznacza to, że musisz wyznaczyć jasne granice – specjaliści zalecają, aby dziecko nie patrzyło w mały ekran (telefonu czy tabletu) więcej niż 15 minut dziennie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje podział:
-
dziecko do 2 r. ż.- zero ekranów,
-
2- 5 lat - do jednej godziny,
-
6 - 12 lat - do 2 godzin dziennie,
-
nastolatek - do 4 godzin.
Ważna jest tutaj konsekwencja i świadomość dziecka, że nie może przekroczyć danego czasu. Wszystko, co chce zrobić musi zrobić w określonym czasie. Nie zmieniaj zasad i nie popuszczaj, czyli mówiąc inaczej nie uginaj się nawet w obliczu histerii malucha.
Jak oderwać dziecko od smartfona? Sześć sposobów:
-
Nie pozwalaj dziecku patrzeć w ekran przed snem.
Dlaczego? Bowiem dziecko będzie miało problemy z zaśnięciem i nie wyciszy się przed pójściem spać. Bajki wcale nie pomagają zasnąć, a wręcz przeciwnie – światło emitowane przez ekran tabletu czy smartfonu powoduje, że melatonina potrzebna do zaśnięcia przestaje się wytwarzać.
Organizm dziecka myśli, że nadal jest dzień. Przez to malec nie zaśnie szybko. Podobnie wpływa duża ilość bodźców zawarta w oglądanych bajkach czy grach. One również pobudzają dziecko.
-
Nie korzystaj z ekranów przy jedzeniu.
Ta zasada powinna dotyczyć i dorosłych, i dzieci. Po prostu – posiłek to wspólny czas, spędzony na jedzeniu i ewentualnej rozmowie przy stole. Tablety i telefony powinny zostać na ten czas odłożone.
-
Odkładamy ekrany w jedno miejsce.
Dokładnie tak – unikamy noszenia telefonu przy sobie cały czas. Lepiej odłożyć całą elektronikę w jedno miejsce. Dzięki temu dziecko poczuje, że jest ważniejsze niż powiadomienie na telefonie i wyrobi sobie podobny nawyk.
-
Spędzajmy czas aktywnie.
Dzieci potrzebują bardzo dużo ruchu. Zadbaj, aby przynajmniej przez godzinę dziennie były na dworze, mogły się wyszaleć w domu. Możesz zaangażować dziecko do pomocy przy wyprowadzaniu psa, sprzątaniu, a nawet do wspólnych ćwiczeń! I to wszystko bez telefonu czy tabletu.
-
Zabieraj dziecku ekrany na noc.
Wynieś je z sypialni dziecka. Świecący w nocy tablet czy telefon może być pokusą dla malca, aby zamiast spać, korzystać z urządzenia. Światło emitowane przez urządzenia może także budzić dziecko. Telefony i tablety odkładamy w jedno miejsce.
To bardzo ważne, aby nie naginać zasad i nie pozwalać dziecku w podróży przekraczać dobowej dawki elektroniki. Możecie słuchać książki w podróży lub grać w coś – będzie to dużo lepsze rozwiązanie, bardziej kreatywne.
-
Baw się z dzieckiem bez telefonu!
Kiedy jest czas na zabawę z dzieckiem to czas na zabawę z dzieckiem. Pozbądź się na ten czas telefonu i nie pozwalaj dziecku korzystać z elektroniki. To wasz wspólny czas na zabawę.
Źródło: https://www.mjakmama24.pl/dziecko/przedszkolak/oderwij-dziecko-od-smartfona-6-trickow-specjalistow-aa-CcU1-5jC2-LNGm.html